O pszenicy orkisz
Pszenica orkisz, szpelc (Triticum spelta L.) - gatunek zboża należący do rodziny wiechlinowatych. Popularna w średniowieczu, obecnie rzadko uprawiana.
Charakterystyka
Kwiaty
Zebrane w luźny kłos o łamliwej osadce.
Zastosowanie
Orkisz spożywany był w starożytności, w czasach rzymskich - posiłkiem gladiatorów i zawodników igrzysk. Orkisz daje mniejszy plon ziarna, a ziarno zawiera mniej białka i innych składników odżywczych niż inne odmiany pszenicy. Z tych względów jego uprawa jest marginalna.
Orkisz został zauważony przez ekologów którzy głoszą, choć większość tych stwierdzeń nie wynika z badań naukowych: Posiada właściwości krwiotrwórcze, budujące mięśnie i rozweselające. Jest pomocny podczas zmęczenia, zapobiega zmniejszeniu wydolności organizmu. Stosowany przy alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy bolesnej ze strony serca i układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Kleik z orkiszu jest dobry dla chorych na cukrzycę, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, oraz zwiększa tempo przemiany materii. Jest to wysokowartościowy gatunek zboża, odporny na niekorzystne warunki pogodowe i choroby. Mocna łuska skutecznie zabezpiecza przed skażeniem zanieczyszczeniami z atmosfery. Ma łagodny, przyjemny smak. Spożywa sie go w postaci kaszy, kleiku, wypieków (mąka orkiszowa).
Skład
Zawartość składników odżywczych w ziarnie orkisza.
Enegia: 1340 kJ/ 320 kcal na 100 g. Zawartość składników odżywczych w 100 g.
Składnik Zawartość
woda 12,5 g
Białko 11,6 g
Tłuszcz 2,7 g
Węglowodany 62,4 g
Błonnik 8,8 g
Sód 3,0 mg
Potas 447 mg
Wapń 22 mg
Fosfor 411 mg
Magnez 130 mg
Żelazo 4,2 mg
Fluor 0,06 mg
Witamina E 0,30 mg
Witamina B1 0,30 mg
Witamina B2 0,10 mg
Witamina PP 1,50 mg
Witamina B6 0,30 mg
|